کلیسای کازان سن پترزبورگ

  • توسط admin
  • 7 قبل
  • 0
Rate this post

کلیسای جامع کازان یکی از دیدنی‌ترین کلیساهای سن پترزبورگ می‌باشد.این کلیسا در سال‌های ۱۸۰۱ تا ۱۸۱۱ میلادی ساخته شد و معمار آن، آندری وارانیخین، معمار توانمند روس بود. داخل کلیسا تصویری از حضرت مریم وجود دارد که مسیحیان در مقابل آن، با احترام ایستاده و دعا و نیایش می‌کنند.

فرمانده‌ی ارتش روس مارشال کوتوزوف موفق شد ارتش ناپلئون را شکست دهد و پس از پیروزی تمام غنایم جنگی پرچم های ارتش مغلوب ناپلئون و کلید شهرهای آزاد شده توسط ارتش روس در این کلیسا جمع آوری گردید.

قهرمان جنگ مارشال کوتوزوف در سال ۱۸۱۳ در این کلیسا دفن گردید و تندیس ایشان همراه با تندیس سرلشکر مشهور آن دوره ژنرال بارکلوی دتولی مقابل درب ورودی کلیسا نصب شده است.

کلیسای کازان

کلیسای کازان

شکل کلی این کلیسا به کلیسای پتر مقدس در روم شباهت زیادی دارد اما عناصر معماری روسیه هم در آن قابل مشاهده است.

ساخت کلیسای کازان سنت پترزبورگ حدود ۲۰۰ سال پیش به اتمام رسید، کمی قبل از حمله فرانسه به روسیه در سال ۱۸۱۲ که به شکست ناپلئون بناپارت انجامید.

در آن زمان، سنت پترزبورگ پایتخت روسیه بود و حدود یک میلیون و دویست هزار نفر جمعیت داشت.

بعد از انقلاب شوروی و تسلط تفکرات کمونیستی و دین ستیزانه، این کلیسا هم مانند بقیه کلیساها بسته و به “موزه تاریخ مذهب و کفر” تبدیل شد. بعد از فروپاشی شوروی، فعالیت این کلیسای ارتودوکس از سر گرفته شد.

کلیسایی در ابعادی بزرگ که ستون های سنگی تاثیر گذاری در آن به صف در آمده اند. این ستون ها باغی کوچک که در مرکز آن یک فوراره قرار گرفته است را احاطه می کنند. کلیسای جامع کازان شبیه به کلیسای سنت پیتر در رم است و به قصد کلیسای اصلی ارتدکس در این کشور ساخته شد.

کلیسا بعد از ساخت به محلی برای نگهداری تندیس مقدس بانوی کازان تبدیل شد. با حمله ارتش ناپلئون به روسیه در سال ۱۸۱۲ فرمانده ارتش روسیه از بانو کازان درخواست یاری کرد و این کلیسا به خاطر گرامیداشت پیروزی روسیه در برابر ناپلئون به مکانی ارزشمند تبدیل شد.

جسد میخائیل کوتوزوف یکی از فیلدمارشال های معروف روسی و کسی که پیروزی ارزشمندی را در یک لشگرکشی در سال ۱۸۱۲ بدست آورد در داخل این کلیسا به خاک سپرده شد.

کلیسای کازان

کلیسای کازان

بعد از به وقوع پیوستن این معجزه نام کازان برای آن انتخاب شد و تا اوایل دهه ۱۹۳۰ از آن به عنوان یک کلیسای جامع استفاده گردید. بلشویک ها در سال ۱۹۲۹ کلیسا را بستند و در سال ۱۹۳۲ کلیسا به عنوان موزه دین و کفر بار دیگر بازگشت.

در نهایت کازان به دست فراموشی سپرده شد و گنجینه مذهبی آن به یغما رفت. اما این پایان کار این کلیسا نبود و پس از سقوط کمونیست اعتقادات دوباره پر رنگ شدند و بسیاری از کلیساها تحت مرمت و نوسازی قرار گرفتند.

در فاصله بین سال های ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۸ فضای داخلی و خارجی آن ترمیم شدند و تندیس بانو کازان بار دیگر در سال ۲۰۰۲ به آن برگردانده شد.

معماری کلیسای جامع کازان

ساختمان “کلیسای کازان” به شکل نیم دایره است و ۹۶ ستون دارد. معماری داخل کلیسا بسیار زیبا است و هر گوشه از آن به دست بهترین هنرمندان روس ساخته شده است. ساختمان این کلیسا به شکل نیم دایره است و معماری روسی در هر گوشه‌ی آن استفاده شده تا یادآور تمدن این کشور باشد.

کلیسای جامع کازان یکی از مهم‌ترین سازه‌های معماری و سیاسی سن پترزبورگ محسوب می‌شد. در ساخت این بنا تنها از نیرو و مصالح روسی استفاده شده بود؛ معمار، کارگران و تمام مصالح به کار رفته کاملاً داخلی بودند.

ورودی خیره کننده کلیسای جامع که از ۹۶ ستون به صورت نیم دایره تشکیل شده است، رو به یک باغ زیبا باز می‌شود. اینجا در واقع پشت کلیسا می باشد زیرا در کلیساهای ارتدوکسی محراب رو به شرق قرار دارد. دو پایه ستون در دو طرف ردیف ستون‌ها امروزه خالی هستند. قرار بود رو آن‌ها تندیس فرشته‌ای قرار بگیرد اما این تندیس‌ها به خاطر عدم توافق با بهترین مجسمه‌ساز هرگز ساخته نشدند.

کلیسای کازان که جزو جاذبه های بسیار ارزشمند سن پترزبورگ به شمار می رود. ساختمانی شگرف با معماری قابل تحسین که سفر به سن پترزبورگ، بدون بازدید از آن کامل نیست.

کلیسای کازان

کلیسای کازان

کلیسای کازان

کلیسای کازان

کلیسای کازان

کلیسای کازان

کلیسای کازان

کلیسای کازان

کلیسای کازان

کلیسای کازان

کلیسای کازان

کلیسای کازان

کلیسای کازان

کلیسای کازان

کلیسای کازان

کلیسای کازان

کلیسای کازان

کلیسای کازان

کلیسای کازان

کلیسای کازان

کلیسای کازان

کلیسای کازان

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *