کلیسای مسیح منجی

  • توسط admin
  • 7 قبل
  • 0
Rate this post

مسکو پایتخت کشور روسیه دارای جاذبه های گردشگری جذابی است ، ما در مطالب متعددی به معرفی جاهای دیدنی مسکو پرداخته‌ایم. در این مطلب قصد داریم به معرفی کامل کلیسای مسیح منجی و آنچه که در طول تاریخ بر این کلیسا گذشته است بپردازیم.

کلیسای مسیح منجی

کلیسای مسیح منجی

کلیسا جامع مسیح منجی چگونه متولد شد؟

تاریخ بلندترین کلیسای ارتودوکس جهان به زمان شکست ناپلئون بر می گردد. روز ۲۵ دسامبر سال ۱۸۱۲ میلادی، زمانی که آخرین سربازهای لشکر ناپلئون از روسیه خارج شدند الکساندر اول، تزار روسیه، بیانه ای را صادر می کند که در آن دستور ساخت کلیسای جامعی به احترام مسیح منجی و به جهت سپاسگزاری از پروردگار و همچنین به افتخار پیروزی ارتش روسیه امضا می شود.

ارتفاع کلیسای مسیح منجی ۱۰۳ متر، قطر بزرگترین گنبد آن ۲۵/۵ متر و مساحت آن برای پذیرش ۱۰ هزار نفر است. ساخت کلیسا در ۱۸۳۹ آغاز شد و در ۱۸۸۳ به پایان رسید.

در سال ۱۹۳۰ استالین در راستای سیاست‌های دین‌زدایی اش تصمیم گرفت کلیسا را از بین ببرد و به جای آن کاخ شوراها بسازد.

کاخ شوراها باید مرکز سیاسی و اجتماعی مسکو، کل اتحاد شوروی و نماد عظمت دوران سوسیالیسم می‌شد. طرح ساختمان شامل بنایی به ارتفاع ۴۰۰ متر بود که در بالای آن مجسمه‌ای ۱۰۰ متری از لنین قرار می‌گرفت که همچون مجسمه آزادی در نیویورک، داخل آن نیز قابل استفاده بود.

طبق طرح باید گرداگرد آن میدان بسیار عظیمی ساخته می‌شد که همه خیابان‌های اصلی به آن ختم شود.

کلیسای مسیح منجی

کلیسای مسیح منجی

لذا کلیسا در دسامبر ۱۹۳۱ به کلی ویران و در اواخر این سال برنامه ساخت کاخ آغاز شد. اما بنا به دلایل مختلف این کاخ هرگز ساخته نشد. در سال ۱۹۳۷ کار ساخت بنا آغاز شد؛ اما جنگ جهانی دوم کار را به تعویق انداخت و بعد از جنگ برای ساخت و ساز، محل‌های مهم‌تری در پیش بود. با مرگ استالین علاقه به طرح کاخ شورا به کلی از بین رفت و در محل خاک‌برداری گودال بزرگی احداث شد که بعدها به استخر تبدیل گشت.

در سال‌های بعد، کارشناسان نظر دادند بخار آب حاصل از این استخر به اشیاء موزه هنری پوشکین که در مجاورت آن قرار داشت صدمه می‌زند، لذا فکر استفاده از این محل برای کار دیگری قوت گرفت.

احیای دوباره کلیسا مسیح منجی

سقوط حکومت کمونیستی و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی باعث شد که شهرداری مسکو درصدد احیای کلیسای قدیمی برآید. ساخت این کلیسا در سال ۱۹۹۲ مجدداً آغاز شد و دقیقاً مشابه کلیسای قدیمی طی چند سال با کمک مالی شهرداری، موسسات خیریه و مردم بنا شد و اینک در مراسم مذهبی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مسیح باز می‌گردد، عبارتی که در کلیسای مسیح منجی توجه را جلب می‌کند

آنچه که در کلیسا مسیح منجی توجه را جلب می‌کند ، نوشته‌ دو قطعه تابلوی بزرگ نئونی روشنی است که با رنگ قرمز در بالای دیوار درون کلیسا نصب شده است: “مسیح بازمی‌گردد

کلیسای مسیح منجی

کلیسای مسیح منجی

کلیسا مسیح منجی

کلیسا مسیح منجی

کلیسا مسیح منجی

کلیسا مسیح منجی

کلیسا مسیح منجی

کلیسا مسیح منجی

کلیسا مسیح منجی

کلیسا مسیح منجی

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *