کاخ کرملین | باشکوه‌ترین کاخ تاریخی جهان

  • توسط admin
  • 7 قبل
  • 0
Rate this post

با کاخ کرملین بیشتر آشنا شویم

کاخ کرملین که می‌توان آن را مروارید معماری و یادبود تاریخی روسیه معاصر نامید از چهار قصر و چهار کلیسا تشکیل یافته ‌که به منظور اسکان رئیس جمهور روسیه استفاده می‌گردد.

هسته مرکزی شهر مسکو «ارگ» یا «کرملین» است که در قرن پانزدهم در کرانه شمالی رود مسکو ساخته شد و شامل تعدادی کاخ و کلیسا است.کاخ کرملین که می‌توان آن را مروارید معماری و یادبود تاریخی روسیه معاصر نامید از چهار قصر، چهار کلیسا و دیوار کرملین به همراه برج‌های زیبا تشکیل شده است.

از این کاخ به منظور اسکان رئیس جمهور روسیه استفاده می‌شود.دیوارهای کرملین و برج‌ها در سال‌های ۱۴۸۵ تا ۱۴۹۵ توسط استادان ایتالیایی ساخته شدند.

زوایای ناهماهنگ مثلثی شکل دیوار کرملین محوطه‌ای به مساحت ۲۷۵۰۰۰ متر مربع (۶۸ جریب) را در بر می‌گیرد.طول کلی این دیوار ۲۲۳۵ متر است اما ارتفاع آن در مکان‌های مختلف و بسته به نوع زمین آن از ۵ تا ۱۹ متر در نوسان است.

ضخامت دیوار نیز بین ۵/۳ تا ۵/۶ متر است، کف پوش برخی تالارهای کاخ از پارکت است که از ۲۰ نوع چوب‌های گوناگون درست شده و چنین پارکتی یادآور نقش و نگار حک شده بر فرش است.

کاخ کرملین

کاخ کرملین

کاخ کرملین

کاخ کرملین

شب‌ها لوسترهای طلایی رنگ نقش‌دار که هر یک از آنها ۱۳۰۰ کیلوگرم وزن دارد، نور تالارها را تأمین می‌کنند. در مدت ۱۶۰ سال موجودیت کاخ کرملین این کاخ تغییرات زیادی را از سر گذرانده است.

این کاخ دارای ۸۰۰ اتاق جداگانه از جمله تالارها، سالن‎ها، رخت‎کن، راهرو و اتاق‎های اختصاصی برای اعضای شخص اول مملکت، اتاق مطبوعات و اتاق‎هایی برای خدمه فنی است و کرملین جایی است که تمام راه‎های روسیه به آنجا ختم می‎شود.

مطلب مرتبط: مشاهده مکان های دیدنی مسکو 

در اینجا ایوان مخوف و استالین حکومت کردند، «ناپلئون» از کرملین آتش‎گرفتن مسکو را تماشا کرد، «لنین» دیکتاتوری پرولتاریا را شکل داد، «گورباچف» مبتکر دگرگون‎سازی بود، «یلتسین» سعی کرد اصلاحات را به انجام برساند و «ولادیمیر پوتین» در راه به انجام رساندن اصلاحات و قراردادن روسیه در ردیف ۱۰ کشور پیشرفته جهان تلاش کرد.

کرملین

کرملین

نام بلندترین برج اسپاسکایا است که در سال ۱۶۲۵ و با ارتفاع ۷۱ متر ساخته شد. بصورت اصلی، تاج اکثر برج‌ها از خیمه‌های چوبی ساخته شده‌است. البته بقایای تاج‌های خیمه‌ای آجری که با نوار سفال رنگی ساخته شده و به دهه ۱۶۸۰ برمیگردند نیز دیده می‌شوند.

کاخ کرملین مکانی برای تاجگذاری تزارهای قدیم بوده است

میدان کلیسای اعظم قلب کرملین بحساب می‌آید. این میدان توسط شش ساختمان شامل سه کلیسای اعظم احاطه شده‌است. کلیسای اعظم دورمیشن که در سال ۱۴۷۹ ساخته شد، اصلی‌ترین کلیسای مسکو بوده و مراسم تاجگذاری تزارها در آن انجام می‌شده‌است. سر در بزرگ سنگ آهک که دارای پنج قبه طلائی بعنوان سرپوش می‌باشد، طرح ارسطو فیوراوانتی است.

کاخ کرملین

کاخ کرملین

کلیسای اعظم بشارت با سه گنبد درخشان، دیگر اثر تاریخی است که در سال ۱۴۸۹ تکمیل گردید تا در سده بعد بعنوان یک کلیسای نه گنبده مورد بازسازی قرار گیرد. در بخش جنوب شرق میدان کلیسای اعظم آرچانگل میخائیل بنا شده بسال (۱۵۰۸) وجود دارد که بنای آن بسیار بزرگتر از سایرین است و در داخل آن پادشاهان مسکو از ایوان کالیتا تا ایوان پنجم مدفون گردیده‌اند.

دیگر ساختار شاخص برج زنگ ایوان کبیر در ضلع شمال شرق میدان است که گفته می‌شود نشان مرکز دقیق مسکو بوده و شباهت به یک شمع در حال سوختن دارد. این بنا که در سال ۱۶۰۰ ساخته شده، ۸۱ متر (۲۶۶ فوت) ارتفاع دارد. تا زمان انقلاب روسیه، این ساختمان مرتفع‌ترین ساختار شهر محسوب می‌گردید. زیرا ساخت ساختمان‌های بلندتر از آن ممنوع بود. ۲۱ زنگ این برج در زمان حمله دشمنان به صدا در می‌آمده‌است.

کرملین

کرملین

قدیمیترین ساختار غیر مذهبی باقی‌مانده قصر مرصع (۱۴۹۱) ایوان سوم است که تخت‌های شاهنشاهی در آن قرار دارند. بعد از این بنا، قدیمیترین ساختار مربوط به اولین منزل خاندان سلطنتی یعنی قصر تررم است. قصر تررم اصلی نیز به فرمان ایوان سوم ساخته شد ولی زمان ساخت اکثر قصرهای موجود، به قرن هفدهم برمی گردد.

قصر تررم و قصر مرصع توسط قصر کرملین کبیر بهم متصل شده‌اند که فرمان ساخت آن را نیکلاس اول در سال ۱۸۳۸ صادر نمود. برای ساخت بزرگترین سازه داخل کرملین، رقم نجومی یازده میلیون روبل و بیش از یک میلیارد دلار جهت نوسازی در دهه۱۹۹۰ هزینه شده‌است. این عمارات شامل تالارهای خیره کننده، یک راه پله قرمز مخصوص مراسم، آپارتمان‌های خصوصی تزارها و طبقه زیر زمین کلیسای رستاخیز لازاروس (۱۳۹۳)، که بعنوان قدیمی‌ترین بنای کرملین و کل مسکو محسوب می‌گردد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *