ویزا کارت چیست؟

 • توسط admin
 • 8 قبل
 • 0
Rate this post

احتمالا هنگام استفاده از یک اپلیکیشین به مرحله‌ای رسیده‌اید که از شما درخواست واریز وجه شده باشد، یا به هر دلیلی نیازمند خرید یک کالا یا خدمت از سایت‌های خارجی شده باشید. در این شرایط از شما خواهان ارائه اطلاعات ویزا کارت هستند تا بتوانید خرید خود را کامل کنید یا دسترسی بیشتر به استفاده از امکانات سایت یا اپلیکیشن داشته باشید.

از آنجا که شرکت ویزا هرگز نتوانسته است به صورت رسمی وارد کشورمان شود طبیعیست که ما نیز اطلاعات زیادی درباره آن نداشته باشیم. در این مطلب سعی میکنیم تا اطلاعات کاملی از ویزا کارت در اختیارتان قرار دهیم و پاسخ‌های به سئوالات و ابهامات موجود در رابطه با ویزا کارت به شما ارائه دهیم.

ویزا کارت چیست؟

ویزا کارت، شرکت بین‌المللی خدمات مالی است این شرکت وظیفه تسهیلات مبادلات مالی الکترونیکی در سراسر جهان را بر عهده دارد، که عمدتاً توسط کارت‌های اعتباری و کارت‌های نقدی با نام ویزا انجام می‌شود. در حال حاضر ویزا کارت یکی از قدرتمندترین ابزارها برای تسهیل مبادلات مالی در جهان است.

ویزا کارت یکی از کارتهای اعتباری معتبر جهان می باشند که با داشتن بیش از ۱۴۰ شعبه نمایندگی در کشورها و همینطور با دارا بودن ۳٬۰۰۰٬۰۰۰ دستگاه پایانه ATM , P.O.S در رتبه اول مبادلات مالی قرار دارند.

در واقع ویزا کارت یک عبارت کلی برای اطلاق به مجموعه‌ای گسترده از کالاها شامل کارت‌های اعتباری (Credit Cards)، نقدی (Debit Cards)  و کارت های پیش پرداخت (Prepaid Cards) همراه با گستره وسیعی از خدمات مرتبط با آن‌ها است. خدماتی که در بیش از ۱۴۰ کشور دنیا، از طریق یک شبکه یکپارچه و منسجم جهانی ارائه می‌شود.

مزایای ویزا کارت چیست و چه کاربردهایی دارد؟

هر آنجه با کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب ایران انجام می‌دهیم ، با ویزا کارت هم می‌توانیم انجام دهیم. برخی از مزایای و کاربردهای ویزا کارت شامل:

 • امکان خرید حضوری با استفاده دستگاه‌های کارت‌خوان (POS)
 • امکان پرداخت آنلاین برای خرید کالا یا خدمات از وب‌سایت‌ها یا اپلیکیشن‌ها (مانند خرید از فروشگاه آنلاین آمازون)
 • امکان پرداخت offline مانند پرداخت تلفنی یا فرم‌های کاغذی
 • امکان دریافت پول نقد و سایر خدمات مالی در دستگاه‌های خودپرداز (ATM)
 • امکان حمل پول از کشوری به کشور دیگر بدون هیچ تهدید و نگرانی
 • کارمزد بسیار ناچیز
ویزا کارت

ویزا کارت

با توجه به توضیحات ارائه شده ویزا کارت جایگزین پول نقد است. ارائه این خدمات در سطح جهانی نیازمند مشارکت موسسات ، بانک‌ها ، شرکت‌های بین المللی و سیستم‌های بانکی با شرکت ویزا است به طوریکه ارائه خدمات مالی به بهترین شکل ممکن میسر شده است.

شما می توانید با دریافت یک ویزا کارت در یک کشور (مثلا ایتالیا) از سایر خدمات مالی اعم از خودپردازها ، کارت‌خوان‌ها و درگاه‌های پرداخت آنلاین در کشورهای دیگر (مثلا چین ، ترکیه ، استرالیا) به عنوان جایگزین پول نقد استفاده کنید.

متاسفانه از آنجایی که شرکت ویزا تاکنون هیچ اجازه‌ای برای حضور در ایران نداشته است ، استفاده از ویزا کارت در سیستم بانکی ایران امکان‌پذیر نیست.

ویزا کارت‌ها به صورت کلی به سه دسته کارت‌های اعتباری (Credit Card)، نقدی (Debit Card) و پیش پرداخت (Prepaid card) تقسیم می‌شوند.

ویزا کارت اعتباری (Credit Card  ) چیست؟

کارت‌های اعتباری، با استفاده از اعتبار شخصی (Credit) هر فرد که توسط نظام بانکی کشور یا شرکت استخدام کننده و بر مبنای سابقه درآمدها و هزینه‌های وی  تخصیص داده شده است، امکان انجام پرداخت را حتی بدون موجودی در حساب بانکی متصل به کارت، برای او فراهم می‌آورند.

البته مشتریان برای دریافت چنین خدماتی، به بانک و شرکت Visa کارمزد پرداخت می‌کنند و پس از رسیدن زمان سر رسید (به صورت یکجا یا طی چند قسط) و با وارد شدن درآمدهای فرد به حساب بانکی او، شرکت ویزا و بانک صادر کننده ویزا کارت، به طور خودکار مبالغ مربوطه را همراه با کارمزدهای مرتبط، از حساب او کسر می‌نمایند.

بدین ترتیب در کشورهای پیشرفته، شاهد هستیم که هر شهروند دارای شغل و سابقه مالی مناسب و دارای اعتبار (Credit)، یک یا چند کارت اعتباری (ویزا کارت یا مستر کارت) در جیب خود دارد.

ویزا کارت نقدی (Debit Card) چیست؟

بر خلاف کارت‌های اعتباری، کارت‌های نقدی (Debit)  فقط زمانی قابل استفاده هستند که در حساب بانکی متصل به آن‌ها، حداقل به میزان خرید (Payment) یا برداشت (Withdraw)، موجودی باشد. به جز این تفاوت مهم، کارت‌های نقدی تفاوت دیگری با کارت های اعتباری ندارند.

پس در کارت‌های نقدی یا دبیت (که در ایران، ما عمدتاً با همین نوع کارت‌های بانکی البته با موجودی ریالی سر و کار داریم) فقط به میزان موجودی حساب متصل به آن‌ها، امکان خرج کردن وجود دارد.

ویزا‌ کارت پیش‌پرداخت (Prepaid card) چیست؟

کارت های Prepaid یا پیش‌پرداخت، درست مثل کارت‌های نقدی (Debit Cards) می‌باشند، با این تفاوت که به حساب بانکی متصل نیستند، بلکه عملاً خود کارت دارای موجودی مشخصی که از قبل در آن واریز شده هستند.

پس هیچ راهی وجود ندارد که کسی بتواند با حواله بانکی (Bank Transfer) کارت شما را شارژ نماید (درست بر خلاف کارت‌های دبیت یا نقدی). چون حساب بانکی به کارت پیش‌پرداخت متصل نیست.

کارت‌های بانکی پیش پرداخت دارای دو نوع قابل شارژ (Reloadable) و غیر قابل شارژ (Gift Card) می‌باشند. با توجه به تحریم‌های موجود، بیشتر کارت‌های ارزی که در ایران در دسترس هستند از نوع پیش پرداخت یا Prepaid Card می‌باشند.

ویزا کارت‌ها در دو نوع فیزیکی و مجازی صادر می‌شوند.

در نوع فیزیکی شما یک کارت پلاستیکی که روی آن شماره ۱۶ رقمی، تاریخ انقضا (Expiration Date) و کد سه رقمی CVV2 درج شده است، دریافت می‌کنید.

با ویزا کارت‌های فیزیکی، می‌توانید روی تمامی دستگاه‌های POS که لوگوی ویزا کارت دارند، کارت بکشید و خرید حضوری انجام دهید. همچنین به کمک دستگاه‌های خودپرداز (ATM)، می‌توانید در هر جای دنیا، وجه نقد (Cash) دریافت کنید. به همین ترتیب تمامی پرداخت‌های آنلاین (Online Payments) با این کارت‌ها امکان پذیر است.

بر خلاف ویزا کارت‌های فیزیکی، ویزا کارت‌های مجازی (Virtual Visa Card) دارای یک کارت پلاستیکی نیستند، بلکه فقط مجموعه‌ای از اطلاعات کارت شامل شماره ۱۶ رقمی کارت، تاریخ انقضا (Expiration Date) و کد سه رقمی CVV2 می‌باشند که تنها کاربرد آن‌ها انجام پرداخت‌های آنلاین در وب‌سایت‌های اینترنتی یا Application‌ها می‌باشد.

مزیت ویزاکارت مجازی نسبت به ویزا کارت فیزیکی این است که این نوع کارت، معمولاً هزینه صدور پایین‌تری دارد و در زمان کمتری (و گاهی به صورت آنی) صادر می‌شود و در اختیار افراد قرار می‌گیرد.
از آن جا که در حال حاضر به دلیل تحریم‌ها، استفاده از خدمات شرکت Visa به صورت مستقیم در ایران وجود ندارد، شرکت‌هایی در داخل کشور ، با ارائه کارت‌های پیش پرداخت فیزیکی و مجازی امکان استفاده از خدمات این شرکت را با محدودیت‌هایی فراهم آورده‌اند.

بدین ترتیب ایرانیان نیز مثل بیشتر مردم دنیا، امکان انجام پرداخت‌های بین‌المللی و خریدهای اینترنتی و فیزیکی را پیدا کرده‌اند.

تا اینجا با ویزا کارت و امکاناتی که این کارت در اختیار ما قرار می‌دهد آشنا شدیم. اگر دوست دارید با تاریخچه آن نیز آشنا شوید دعوت می‌کنیم ادامه مقاله را مطالعه کنید در غیر اینصورت با نخواندن تاریخچه ویزا کارت چیز زیادی از دست نمی‌دهید.

تاریخچه ویزا کارت

در میانه‌های سپتامبر ۱۹۵۸ بنک آو آمریکا، برنامه کارت اعتباری بنک‌امریکارت خود را در فرسنو، کالیفرنیا با ارسال ۶۰٬۰۰۰ کارت اعتباری ناخواسته آغاز کرد. ایده اصلی، زاییده تفکرات اندیشکده بهبود محصولات بنک آو آمریکا، گروه تحقیقات مرکز خدمات مشتریان و رهبر آن جوزف پی. ویلیامز بود.

ویلیامز توانست در سال ۱۹۵۶ مدیران اجرایی بنک آو آمریکا را متقاعد کند که به او اجازه دهند، که طرح خودش را پیاده کند و سرانجام این طرح تبدیل به اولین ارسال موفق گروهی کارت‌های اعتباری ناخواسته با حجم زیاد شد. این کارت‌ها واقعاً کار می‌کردند و درخواست نامه‌های صرف نبودند.

ایده این برنامه و چاپ اولیه کارت‌های آن، برای ویلیامز مهم نبود، بلکه او موفقیت اصلی را در اجرای کامل سیستم‌های کارت چندمنظوره می‌دانست.

در اواسط دهه ۱۹۵۰ عده‌ای از افراد طبقه متوسط ایالات متحده آمریکا حساب‌های در گردش زیادی افتتاح کرده بودند، که بسیار ناکارآمد و دشوار بود. چون آنها همیشه مجبور بودند تعداد زیادی کارت را با خود حمل کرده و صورت حساب‌های مختلفی را در پایان هر ماه پرداخت کنند، بنابراین نیاز برای داشتن یک ابزار مالی یکپارچه از مدت‌ها قبل در ایالات متحده آمریکا به وضوح حس می‌شد، ولی کسی نتوانسته بود راه انجام آن را پیدا کند.

البته کارت‌های شارژ مانند دینرز کلاب وجود داشت، که بعد از اتمام هر دوره عملیات، باید هزینه کامل پرداخت می‌شد، البته تلاش‌های زیادی برای ایجاد کارت‌های چند منظوره اعتباری صورت گرفته بود، ولی به دلیل اینکه این تلاش‌ها از سوی بانک‌های کوچکی که منابع لازم برای این کار را نداشتند انجام می‌شد، نتایج رضایت‌بخشی نداشت.

ویلیامز و تیم کاری او، مطالعات زیادی بر روی این شکست‌ها انجام داده بودند و ایمان داشتند که می‌توانند از تکرار اشتباهات آن بانک‌ها پرهیز کنند. آنها همچنین نمونه‌های موفق این کارت‌ها را در فروشگاه‌های زنجیره‌ای بررسی کرده و دلایل موفقیت آنها را پیدا کرده بودند.

فرزنو به دلیل داشتن جمعیت ۲۵۰ هزار نفری برای این کار انتخاب شد. جمعیتی که برای راه‌اندازی سیستم کارت اعتباری به اندازه کافی بزرگ و برای کنترل هزینه‌های اولیه، به اندازه کافی کوچک بود. دلایل دیگر انتخاب این شهر، سهم بازار بالای این بانک، در آنجا (حدود ۴۵٪ درصد) و انزوای نسبی مردم این شهر (برای جلوگیری از تخریب وجهه بانک در صورت شکست) بودند.

آزمایش اولیه با موفقیت پیش می‌رفت، تا جایی که بنک آو آمریکا با شایعاتی مبنی بر اینکه بانک دیگری قصد توزیع این کارت‌ها، در سانفرانسیسکو را دارد، روبه‌رو شد.

چون سان‌فرانسیسکو بازار اصلی بنک آو آمریکا بود. این بانک به سرعت شروع به گسترش سیستم کارت‌های اعتباری خود در این شهر کرد. پس توزیع کارت‌ها در ماه مارس سال ۱۹۵۹ در سان‌فرانسیسکو و ساکرامنتو آغاز شد و پس از لس‌آنجلس تقریباً تمامی ایالت، به وسیله ۲ میلیون کارت، پوشش داده شد.

این کارت‌ها مورد تأیید ۲۰ هزار بازرگان بود؛ ولی به تدریج مشکلاتی برای این برنامه پیش‌آمد. چون ویلیامز در رابطه با درست‌کاری مشتریان، زیادی خوشبین بود، تخمین ۴٪ درصدی او برای حساب‌های دارای تخلف به ۲۲٪ درصد رسید و اداره‌های پلیس آن ایالت، شاهد تعداد زیادی تخلفات و کلاهبرداری‌های مربوط به کارت اعتباری جدید بودند.

بنک آو آمریکا به طور رسمی ۸٫۸ میلیون دلار، از توزیع این کارت‌ها ضرر کرد، ولی این ضرر با احتساب هزینه‌های سربار و تبلیغات به ۲۰ میلیون دلار می‌رسید.

پس از تبرئه شدن ویلیامز و حامیانش، مدیران بانک به این نتیجه رسیدند، که این کارت‌ها قابل بازیابی هستند، بنابراین تلاش زیادی در جهت احیای این سیستم کردند. آنها بیش از ۳ میلیون نامه عذرخواهی برای مشتریان فرستاده و نسبت به کارایی بالاتر سیستم جدید خود، ابراز امیدواری کردند.

هدف اصلی آنها بازار کالیفرنیا بود، ولی در سال ۱۹۶۵ شروع به اعطای امتیاز این سیستم به بانک‌های دیگر، خارج از این ایالت کردند. طی ۱۱ سال، بانک‌های زیادی این امتیاز را دریافت نمودند و شبکه بزرگی از این سیستم در سراسر ایالات متحده آمریکا شکل گرفت. در اواخر دهه ۱۹۶۰ اعطای امتیاز به بانک‌های سایر کشورها نیز آغاز شد.

در سال ۱۹۷۰ کنترل این کارت از عهده بنک آو آمریکا خارج شد و یک شرکت مستقل به نام ان‌بی‌آی برای مدیریت، گسترش و توسعه این سیستم تأسیس گردید. پس از چندی یک شرکت چندملیتی به نام ایبانکو برای مدیریت بین‌المللی این سیستم تشکیل شد. این شرکت به فکر یکپارچه کردن سیستم در تمامی کشورها بود و به همین دلیل، تمامی دارندگان این امتیاز را، در سال ۱۹۷۵ با یکدیگر متحد کرده و نام ویزا (Visa) را برای کارت‌ها انتخاب کرد.

در اکتبر ۲۰۰۷ بنک آو آمریکا اعلام کرد، قصد احیای برند «بانک‌آمریکارت» خود، با نام دیگری دارد. ویزا اکنون یک سیستم پرداخت جهانی است، که مشتریان، موسسات مالی و دولت‌ها را در بیش از ۲۰۰ کشور جهان، از طریق بانکداری الکترونیک به هم مرتبط می‌سازد.

در سال ۲۰۰۹ بیش از ۶۲ میلیارد تراکنش مالی از طریق این شرکت ویزا کارت، انجام شده که حجم مالی آن به ۴٫۴ تریلیارد دلار می‌رسد. این عملیات، در سال ۲۰۱۲ درآمدی بالغ بر ۱۰٫۴۲۱ میلیارد دلار را، برای ویزا دربرداشته‌است.

در ژوئیه ۲۰۱۶ ویزا همکاری خود را با پی‌پل اعلام نمود. در پی اعلام این همکاری مشتریان پی پال می‌توانند از فروشگاه‌های فیزیکی نیز خرید انجام دهند و مشتریان ویزا در هنگام استفاده از خدمات پی پال کارمزدهای کمتری پرداخت می‌کنند.

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *