میدان سرخ

  • توسط admin
  • 7 قبل
  • 0
Rate this post

میدان سرخ نام میدانی مشهور در شهر مسکو، پایتخت روسیه است. میدان سرخ در بيرون باروهاي شرقي كرملين واقع شده است و حدود ۷۲ هزار متر مربع وسعت دارد.

در میدان سرخ، کاخ کرملین و کلیسای جامع سنت باسیل، کلیسای مسیح منجی قرار دارند و بسیاری از خیابان‌ های اصلی مسکو به این میدان منتهی می‌شوند؛ این امر به گونه‌ای است که میدان سرخ میدان مرکزی مسکو و گاهی کل روسیه شمرده می‌شود.

آغاز ساخت میدان سرخ به قرن ۱۵ برمی‌گردد؛ زمانی‌که شاهزاده مسکو ایوان سوم دستور داد که برای حفاظت از کاخ کرملین در مقابل آتش‌سوزی‌های مکرر، زمین مجاور دیوار جدید کرملین را از ساختمان‌های چوبی خالی کنند. در نتیجه یک منطقه گسترده در مقابل دیوارهای شرقی کرملین شکل گرفت.

نمای بالا از میدان سرخ مسکو

میدان سرخ مسکو

میدان سرخ مسکو

علاوه بر جاذبه گردشگری، میدان سرخ محل اجرای کنسرت‌های بسیار بزرگ است و خوانندگانی همچون تتو ، شکیرا، پل مک‌کارتنی، راجر واترز، رد هات چیلی پپرز و دیگر خوانندگان در این میدان کنسرت برگزار کرده‌اند.

نحوه نام‌گذاری میدان سرخ مسکو

بسیاری بر این باورند که نام این میدان به کمونیسم و یا قتل عامی که تحت فرمان ایوان مخوف در آن صورت گرفت ارتباط دارد. اگر چه در واقعیت، داستان این قدر تلخ و سیاسی نیست. اگر دانش اندکی در زبان روسی داشته باشید می‌دانید که واژه‌های «قرمز» و «زیبا» تلفظی نزدیک به هم دارند و در واقع نام این میدان از زیبایی آن نشات گرفته و ربطی به قربانیان جنایات خونین و یا بنرهای سرخ کمونیستی ندارد.

نام “سرخ” برای اولین بار در اواخر قرن ۱۷ در یکی از دستورات صادرشده توسط تزار الکسی میخایلویچ Tsar Alexei Mikhailovich به کار برده شد. معنای اصلی این کلمه در روسیه “زیبا” بود. به زودی این منطقه مرکز زندگی در شهر شد که از آن به عنوان محلی برای اعلام احکام شاهنشاهی، جلسات و بحث پیرامون مسائل حیاتی استفاده می‌شد.

مراسماتی مانند تاجگذاری تزارها و همینطور حرکت‌های متنوع مذهبی نیز در میدان سرخ برگزار می‌گردید.

میدان سرخ مسکو

میدان سرخ مسکو

مکان میدان سرخ مسکو

میدان سرخ مسکو، نقشی مهم و کلیدی در تاریخ روسیه و تصور غربی‌ها از این کشور بازی کرده است. میدان سرخ در نزدیکی بلندترین دیوار کرملین قرار داشته و محوطه آن در اصل قرار بود میدان تیری برای نیروهای ارتش و حفظ کرملین باشد. این ضلع کرملین بدون وجود موانع طبیعی، بسیار آسیب‌پذیر و قابل نفوذ بود.

بعد از مدتی اینجا تبدیل به مکانی برای اکثر رویدادهای عمومی و اجتماعی، مانند مراسم رقص، بازار و ملاقات‌های معمولی شهری شد. به مرور زمان، میدان سرخ کم‌کم اصلاح و تکمیل شده و بازارهایی دور آن شکل گرفتند. یکی از مهم‌ترین بناهای این میدان، کلیسای جامع سنت باسیل بود که در سال ۱۵۶۱ تکمیل شد. محوطه میدان در سال ۱۸۰۴ برای رضایت بیشتر تاجران سنگفرش شد.

هر چند این میدان همیشه نقشی پر رنگ در تاریخ داشته اما بعد از حکومت شوروی نقش سیاسی جدیدی به عهده گرفت و بعد از مرگ لنین و ساخت مقبره او در سال ۱۹۲۴، هیئت رهبری شوروی همواره در رویداد‌های مهمی مانند روز می، روز پیروزی و سالگرد انقلاب اکتبر و رژه‌های مهم در بالای مقبره ظاهر می‌شد.

میدان سرخ مسکو

میدان سرخ مسکو

میدان سرخ امروزی

امروزه میدان سرخ، با کرملین و کلیسای جامع سنت باسیل، بدون شک معروف‌ترین منطقه کل روسیه و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری روسیه است. معمار مشهور ژوزف بویوف (۱۸۳۴- ۱۷۸۴) یکی از استادان برجسته کلاسیک روسی نیمه دوم قرن نوزدهم در طراحی و بازسازی میدان سرخ و بازار آن نقش اساسی داشت.

در سال‌های بعد از انقلاب اکتبر، میدان سرخ اهمیت بیشتری پیدا کرد، زیرا از یک سو آرامگاه لنین در آنجا ساخته شد و از سوی دیگر رژه‌های ارتش سرخ و راهپیمایی‌های میلیونی مردم در آن انجام می شد.

امروزه میدان سرخ بیش از جنبه‌ی سیاسی، وجه تفریحی و تاریخی دارد. در این میدان، جهانگردان می‌توانند از کلیسای قدیمی و زیبای مسیح منجی ، موزه‌ی انقلاب، موزه لنین و همچنین آرامگاه لنین بازدید نمایند.

بازارچه موسوم به گوم  در مجاورت این میدان قرار دارد که از گرانترین بازار های مسکو به شمار می رود.

میدان سرخ در دوران گورباچف بار دیگر شهرت فوق العاده‌ای پیدا کرد. دلیل این شهرت، فرود یک هواپیمای یک موتوره توسط جوان آلمانی در این مکان بود.

میدان سرخ مسکو

میدان سرخ مسکو

میدان سرخ مسکو

میدان سرخ مسکو

میدان سرخ مسکو

میدان سرخ مسکو

میدان سرخ مسکو

میدان سرخ مسکو

میدان سرخ مسکو

میدان سرخ مسکو

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *