مرکز خرید ابن بطوطه دبی | ۶ کشور در یک مرکز خرید!

 • توسط admin
 • 4 قبل
 • 0
۵ (۱۰۰%) ۲ votes

مرکز تجاری تفریحی ابن بطوطه یکی از مکان‌های زیبا در دبی می‌باشد. گشت و گذار در مرکز خرید ابن بطوطه تنها به خرید کردن خلاصه نمی‌شود بلکه با قدم زدن آن به فرهنگ ۶ کشور بخوبی آشنا می‌شوید.

در سلسه مطالب معرفی مراکز خرید دبی ، بامولند در این بخش به معرفی مرکز خرید ابن بطوطه خواهد پرداخت ، امیدواریم با آگاهی کامل از این مرکز خرید سفری لذت‌بخش در دبی را تجربه کنید.

دلیل نامگذاری ابن بطوطه برای این مرکز خرید چیست؟

در ژوئن سال ۱۳۳۵ یک مرد جوان و ۲۱ ساله برنامه خود را سفر به سرزمین های شگفت انگیز دنیا آغاز کرد، سفری پربار به شش نقطه جادویی جهان یعنی تونس، مصر، ایران، هندوستان و چین که ۲۴ سال به طول انجامید.

مرکز خرید ابن بطوطه

مرکز خرید ابن بطوطه

 

وی در طول راه خطراتی بسیار جدی از قبیل طوفان و دزدان دریایی را پشت سر گذاشت. می توان از مرکز خرید ابن بطوطه به عنوان یکی از معروف ترین و در عین حال ارزان ترین مراکز خرید دبی نام برد، مرکزی لوکس که نام خود را از این جهانگرد معروف گرفته و به شش بخش اصلی تقسیم شده، بخش هایی که معماری آنها به طور مستقیم با الهام از سرزمین هایی که ابن بطوطه به آنها سفر کرده انجام شده، سبک معماری بسیار خلاقانه و هنرمندانه که فرهنگ، آداب و رسوم و ملیت هر یک از این سرزمین ها را در ذهن بیننده مجسم می کند. این همان نقطه قوت این مرکز خرید و مشخصه ای که آن را به یکی از برترین ها در دبی تبدیل کرده، می باشد.

مرکزخرید این بطوطه ، بزرگترین مرکز خرید اقتباسی جهان

مرکز خرید ابن بطوطه، با مساحت ۱۱۱۴۸۳٫۶ متر مربع از سال ۲۰۰۵ تا به امروز از عاشقان خرید پذیرایی می کند. نکته جالبی در رابطه با این مکان وجود دارد و آن هم معماری منحصر به فردش است؛ مرکز خرید ابن بطوطه را طوری ساخته اند که نشانگر فرهنگ ۶ ملیت گوناگونِ ایرانی، چینی، هندی، مصری، تونسی و اندلسی (قسمتی از اسپانیا) باشد. در اینجا که قدم بزنید هر جایش حال و هوای مخصوص به خود را دارد و حتما توجه شما را به خود جلب می کند؛ گویا لحظه ای در ایران هستید و چند دقیقه بعد در بازاری در تونس به سر می برید.

این مرکز به ۶ بخش تقسیم می‌شود که هر کدام منعکس‌کننده‌ی معماری مکان‌هایی است که ابن بطوطه به آن‌ها سفر کرده بود. ابن بطوطه که ۶۰۰ سال پیش از دنیا رفته، به‌عنوان نماد عربی شناخته شده است و یادآور ارزش‌های قوی اسلامی است. در این مرکز ۲۷۵ مغازه، ۵۰ رستوران و ۲۱ صفحه‌ی سینما وجود دارد و از این اطلاعات می‌توانید به اندازه و بزرگی این مرکز پی ببرید. در این مرکز یک سالن نمایشگاه بزرگ به نام «China Court» وجود دارد که سالانه فعالیت‌های متعددی در آن برگزار می‌شود. در تابستان این مرکز میزبان بازارهای متعددی از کالاهای مخصوص و محلی از جمله در زمینه‌ی هنر، عکاسی و لباس‌های محلی است

به دلیل این که برای ساخت هر قسمت از این مرکز، از معماری یک کشور کمک گرفته اند به این مجتمع تجاری لقب “بزرگترین مرکز خرید اقتباسی دنیا” را داده اند.

مرکز خرید ابن بطوطه

در مرکز خرید ابن بطوطه به ۶ کشور سفر کنید!

همان طور که گفتیم این مرکز به ۶ قسمت گوناگون تقسیم می شود و در ساخت هر یک از این بخش ها از سبک معماری و فرهنگ یک کشور الگوبرداری کرده اند.

زمانی که در حال قدم زدن در این مرکز خرید هستید احساس می‌کنید در حال جهانگردی می باشید. شش فرهنگ را در یک مکان تجربه می‌کنید و همزمان خرید خود را انجام می‌دهید. در ادامه شما را با بخش‌های مختلف این مجتمع تجاری آشنا می‌کنیم.

بخش چینی

این قسمت از مرکز خرید عظمت و پویایی امپراطوری چین را به تصویر می کشد. معماری این بخش کاملاً بر اساس سبک چینی انجام شده، ستون های قرمز رنگ، سنگ مرمر با نقوش گل و سبک طاقدار همگی یادآورد چین باستان اند. در این بخش از ابن بطوطه از کشتی به عنوان نماد دریانوردی چینی ها در دوران باستان استفاده شده است.

سفر ابن بطوطه به چین یک رویداد بسیار جالب بود، سفری که با طوفان، کشتی های غرق شده و دزدان دریایی عجین شده بوده اما ذکاوت و هوشمندی بی نظیرش وی را از این مشکلات نجات داد.

در مرکز خرید ابن بطوطه سعی کرده اند تا فرهنگ و تاریخ کهن چین را به مردم نشان دهند. اینجا به وفور از رنگ طلایی که نشان دهنده معماری بناهای چینی و آداب مردمان این دیار است، استفاده شده و نقش و نگارهایی از اژدها را در جای جای این قسمت می توان دید. سنگ های مرمر و عکس هایی از اژدها به وضوح نشان می دهند که به بخش کشور چین قدم گذاشته اید.

در میانه این قسمت، حوضچه ای ساخته اند و داخل آن کشتی غول پیکری به سبک چینی ها قرار دادند که به راستی زیبا و دیدنی است. اگر هیچ چیزی هم نخرید همین تماشای محیط می تواند تفریح جالبی باشد.

قسمت چین ابن بطوبه

قسمت چین ابن بطوبه

 

بخش ایرانی

طراحی این بخش از ابن بطوطه نیز با الهام از سبک معماری بسیار غنی و معروف ایرانی انجام شده، اصلی ترین ویژگی آن زمان استفاده از کاشی های رنگی است. می توان از ایران به عنوان مهد هنر، فرهنگ و آموزش جهان در قرن چهاردم نام برد،

با ورود به این بخش از ابن بطوطه جلوه ای از هنر ایرانی- اسلامی در قالب گنبدهای بلند و کاشی کاری شده فیروزه ای رنگ، پنجره های قوس دار چوبی و لوستر برنجی بسیار باشکوه، شما را به ایران قرن های گذشته خواهد برد. عظمت میراث فارسی در این بخش از ابن بطوطه هر بیننده ای را به تحسین وا می دارد.

قسمت ایران مرکز خرید ابن بطوطه

قسمت ایران مرکز خرید ابن بطوطه

بخش تونس

تونس اولین مقصد سفر ابن بطوطه بود، سرزمینی شگرف که می توان از آن به عنوان مهد هنر و یادگیری نام برد. جاییکه گوشه و کنار آن با مساجد و کاخ های پر زرق و برق، باغ های عمومی و دانشگاه ها پر شده است.

این بخش بر اساس معماری تونس ساخته شده و شامل ساختمان های زیبا با نمای گچ سفید و درب های آبی، چراغ ها و فانوس های رنگی می باشد. با رفتن به این بخش از مرکز خرید با یک تیر دو نشان بزنید و علاوه بر خرید با هنر و فرهنگ غنی تونس آشنا شوید.

ار نکته های قابل توجه دیگر در قسمت تونس می توان به رنگ سفید آن اشاره کرد؛ رنگی که نشان دهنده پاکی است و تونسی ها در ساخت و ساز بناهای شان از آن استفاده می کنند. اگر تا به حال تونس نرفته اید با قدم زدن در این بخش دیدی کلی راجع به این کشور به دست خواهید آورد.

قسمت تونس مرکز خرید

قسمت تونس مرکز خرید

قسمت تونس مرکز خرید

قسمت تونس مرکز خرید

قسمت تونس مرکز خرید

قسمت تونس مرکز خرید

بخش اندلس

می توان از اندلس به عنوان سرزمین هنر، شعر، معماری، علم و یادگیری نام برد. این بخش از ابن بطوطه با الهام از تمدن عالی و درخشان اندلس طراحی شده است.

از ویژگی های معماری این بخش می توان به استفاده از سنگ سفید، آجر قرمز و وجود معماری های چند لایه ای و تزئینات زیبا و شاهانه مورد علاقه حکام اندلسی اشاره کرد. طراحی قوس مرکزی سالن این بخش با الهام از مسجد بزرگ قرطبه انجام شده و بخش بیرونی آن از سنگ ها و کاشی های قرمز رنگ مسجد الحمرا تاثیر گرفته.

بخش اندلس

بخش اندلس

بخش اندلس

بخش اندلس

بخش اندلس

بخش اندلس

بخش مصری

بخش مصری ابن بطوطه تاریخ شگفت انگیز مصر باستان را به تصویر می کشد، جاییکه نمادهای فرهنگی غنی این سرزمین جاودانه مانند زندگی فرعون ها، اهرام مصر و معابد به چشم می خورد.

از ویژگی و مشخصه های این بخش می توان به طراحی های قوس دار، گچ بری های زیبا و ستون های نخلی شکل اشاره کرد. طراحی این قسمت بسیار ریزبینانه و دقیق انجام شده تا جاییکه حس بودن در یکی از بازارهای پرجنب و جوش مصر را برای همگان به ارمغان می آورد.

بخش مصر مجتمع تجاری تفریحی ابن بطوطه

بخش مصر مجتمع تجاری تفریحی ابن بطوطه

بخش مصر مجتمع تجاری تفریحی ابن بطوطه

بخش مصر مجتمع تجاری تفریحی ابن بطوطه

بخش مصر مجتمع تجاری تفریحی ابن بطوطه

بخش مصر مجتمع تجاری تفریحی ابن بطوطه

بخش هندی

هندوستان در قرن نوزدهم تحت حاکمیت مغول ها بود از این رو بناهای بسیار منحصر به فرد و باشکوهی با سبک معماری اسلامی در آن به چشم می خورد. در طراحی این قسمت هم شکوه و عظمت دوران حکومت مغول ها بر هندوستان کاملاً مشهود است.

در طراحی این بخش تمام المان های معماری هندی و اسلامی آن زمان مورد توجه قرار گرفته و دکوراسیون ها با لبه های تیز و استفاده از سنگ مرمر تراشیده شده، به خوبی معرف این سبک معماری خواهند بود. از اصلی ترین تزئینات این بخش از ابن بطوطه می توان به ساعت فیلی آن اشاره کرد، اصلی ترین نماد هند که به منظور ادای احترام به یکی از مخترعان الجزایری علاقمند به ماشین آلات و ساعت مکانیکی ساخته شده.

قدم گذاشتن در این مکان احساس ورود به یکی از مراکز خرید هندی را به بینندگان القا می کند، مکانی فوق العاده که خرید و صرف غذا در آن قطعاً لذت بخش خواهد بود.

بخش هندی مجتمع ابن بطوطه

بخش هندی مجتمع ابن بطوطه

بخش هندی مجتمع ابن بطوطه

بخش هندی مجتمع ابن بطوطه

بخش هندی مجتمع ابن بطوطه

بخش هندی مجتمع ابن بطوطه

امکانات عمومی این مرکز خرید

 • صرافی های متعدد در قسمت های چین، اندلس و ایران
 • شعب بانک های مختلف نظیر شهر، بانک اسلامی دبی، بانک اسلامی امارات، بانک مشرق و پاک
 • چندین سالن زیبایی
 • سرویس بهداشتی و آب آشامیدنی
 • پارکینگ: در دو سوی انتهایی مرکز خرید ابن بطوطه دو پارکینگ وسیع وجود دارد که از بخش تونس و چین نیز به آسانی به آن ها دسترسی پیدا خواهید کرد. هزینه این پارکینگ ها به نسبت زمانی که از پارکینگ استفاده کرده اید، محاسبه می شود. آخر هفته ها و تعطیلات تا ساعت ۱ بامداد و در طی هفته تا ساعت ۲۴ می توانید از این پارکینگ ها استفاده کنید.
 • اتاق مادر و کودک
 • دفترچه اطلاعات مرکز خرید
 • خدمات اورژانس
 • نمازخانه مردانه و زنانه
 • صندلی چرخ دار

شاید دوست داشته باشید: با مرکز خرید دبی مال بیشتر آشنا شویم 

مرکز خرید ابن بطوطه کجاست؟

 • آدرس مرکز خرید ابن بطوطه: این مرکز خرید در مجاورت جاده شیخ زاید بین خروجی های پنجم و ششم قرار گرفته است.
 • ساعت کار: ساعت کاری این مرکز روزانه از ساعت ۱۰ تا ۰۰:۰۰ است. همچنین در طول ماه رمضان از ساعت ۱۰ صبح تا ۱ نیمه شب برای انجام فعالیت های سرگرم کننده و خرید و تا ساعت ۲ نیمه شب برای صرف غذاست.

چگونه به ابن بطوطه برویم؟

 • با تاکسی: شما می توانید به راحتی در ساعات کاری مرکز خرید ابن بطوطه از تاکسی های این مرکز استفاده نمایید. ایستگاه این تاکسی ها در ورودی بخش اندلس، ورودی اصلی بخش ایران و ورودی اصلی بخش چین می باشد. این ورودی ها در مجاورت جاده شیخ زاید قرار گرفته اند.
 • با مترو: مرکز خرید ابن بطوطه به راحتی از طریق مترو هم قابل دسترسی است، ایستگاه مترو دقیقاً در مجاورت مرکز خرید قرار دارد. ایستگاه مترو ابن بطوطه جزو خط قرمز در منطقه ۲ می باشد.

وب‌سایت: www.ibnbattutamall.com

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *