مترو مسکو

  • توسط admin
  • 7 قبل
  • 0
Rate this post

۱۸ حقیقت جالب در مورد متروی مسکو

داشتن امکانات شهری ، جزو اجتناب‌ناپذیر از زندگی امروز می‌باشد و هر کشور و دولتی تلاش می‌کند تا برای توسعه زندگی شهری این امکانات را به بهترین شکل ارائه دهد. اما کمتر کشوری به این فکر می‌کند از این امکانات در جهت توسعه گردشگری و ایجاد جاذبه‌های گردشگری استفاده کند.
متروی مسکو علاوه بر اینکه به ارائه خدمات سفر می‌پردازد به دلیل قدمت و بافت زیبایی که دارد به یکی از جاذبه‌های گردشگری مسکو تبدیل شده است. سالانه هزاران نفر برای بازدید از متروی مسکو به روسیه سفر می‌کنند.‌
به همین دلیل در این مقاله به ارائه ۱۸ حقیقت جالب درباره متروی مسکو خواهیم پرداخت.

۱- مترو مسکو یکی از شلوغ‌ترین متروهای موجود در جهان به شمار می‌آید. در سال ۲۰۱۴ تعداد ۲٫۴ میلیارد سفر از طریق خطوط متروی مسکو انجام شد همچنین در ۸۰ سال گذشته بیش از ۱۴۵ میلیارد سفر از مرکز متروی مسکوی عبور شده است.

۲- قطار شهری مسکو جزو معدود متروهای جهان است که در سرموقع رسیدن قطارهای ورودی و خروجی رکوردار است. طبق گفته سازمان حمل و نقل مسکو ۹۹٪ قطارها سرموقع می‌رسند. این آمار با توجه به زمان توقف ۹۰ ثانیه‌ای قطارها بسیار جالب توجه است.

۳- تصمیم‌های اولیه برای ساخت متروی مسکو در سال ۱۸۵۷ اتفاق افتاد. صحبت‌های رسمی در مورد پروژه در سال ۱۹۰۲ صورت گرفت اما شورای شهر به درخواست‌های معمارهایی که پیشنهاد طرح را داده بودند جواب منفی داد. درنتیجه ساخت مترو در سال ۱۹۳۱ بعد از روی کار آمدن اتحاد جماهیر شوروی آغاز شد و به این ترتیب۱۳ ایستگاه اول در ۱۵ می ۱۹۳۵ افتتاح شد.

متروی مسکو یکی از دقیق‌ترین زمانبندی ورود و خروج قطار را داراست

متروی مسکو

متروی مسکو

مطلب مرتبط: با مکان‌‌های گردشگری مسکو آشنا شوید

۴- طبق آمارهای رسمی، از بین ۲۰۰ ایستگاه متروی مسکو ۴۴ ایستگاه به عنوان میراث فرهنگی روسیه ثبت شده است. متروی مسکو جزو زیباترین و شگفت‌انگیزترین متروهای جهان است.

۵- گمان می‌رود که سنگ‌های به کار رفته در اثر تاریخی سرپوخوف متعلق به قرون ۱۶ و ۱۷ میلادی که در سال ۱۹۳۴ تخریب شد در ساخت مترو به کار رفته باشد. همچنین ادعا می‌شود که مرمرهای ساختمان کلیسای جامع مسکو که در سال ۱۹۳۱ تخریب شد هم در ساخت مترو استفاده شده است.

۶- در ۲۰ سال اول، مترو به نام لازار کاگانویچ افسر شوروی که مسئول ساخت مترو بود، شناخته می‌شد سپس در سال ۱۹۵۵ نام مترو به “ولادیمیر لنین” تغییر نام داده شد.

متروی مسکو

متروی مسکو

۷- در سالگرد انقلاب ۶ اکتبر ۱۹۴۱ روسیه، ایستگاه مایاکاوسکایا تبدیل به محل مراسم‌های رسمی شوروی می‌شد و استالین سخنرانی‌های خود در مورد شکست فاشیست‌ها را مطرح می‌کرد. زمانی که حملات هوایی آلمانی بسیار شدید می‌شد فروشگاه‌ها و پیرایشگاه‌ها در ایستگاه برقرار می‌شدند. حتی ایستگاه متروی کورسک یک کتابخانه هم داشت.

۸- در طول جنگ ساخت و ساز مترو متوقف نشد و ۷ ایستگاه جدید ساخته شد.

۹- در طول حملات هوایی جنگ جهانی دوم متروی مسکو مثل دیگر متروهای شهرهای اروپا تبدیل به پناهگاه‌های ضدبمب شد. نیم میلیون نفر در مترو پناه گرفته بودند، زنان و کودکان در واگن‌های مترو که کنار ایستگاه قرار داشتند می‌خوابیدند.

۱۰- در رابطه با خط دایره‌ای که در نقشه‌ی متروی مسکو وجود دارد افسانه‌ای وجود دارد. این افسانه‌ها اشاره دارند که استالین فنجان قهوه‌ی خود را روی نقشه مترو گذاشت و این فنجان یک لکه دایره‌ای را ایجاد کرد. استالین با نشان دادن این دایره به سازندگان دستور ساخت چنین دایره‌ای‌ را داد. این دلیل وجود این دایره روی نقشه و رنگ قهوه‌ای آن است.

نقشه مترو مسکو

متروی مسکو

متروی مسکو

۱۱- در سال ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ در طول تعمیر ایستگاه متروی کورسک سنگ نوشته اصلی روی یکی از ورودی‌های این ایستگاه دوباره بازسازی شد که شامل بخشی از سرود شوروی در سال ۱۹۴۴ بود (استالین وفاداری را برای مردم به ارمغان آورد، او ما را به سمت تلاش و قهرمانی رهنمون کرد). ظهور دوباره این سنگ نوشته باعث ایجاد یک سری تظاهرات از سوی برخی گروه‌های حفظ حقوق بشر شد. بعضی از آنها اعلام کردند که قصد دارند این ایستگاه را تحریم کنند.

۱۲- در خطوط شعاعی در صورت حرکت قطار در جهت عقربه‌های ساعت، یک مرد و در خلاف جهت عقربه‌های ساعت نام ایستگاه‌ها توسط یک زن اعلام می‌شود.

۱۳- نام تعدادی از ایستگاه‌ها چندین مرتبه تغییر کرده است. رکورددار این تغییر نام، ایستگاه الکساندروفسکی غمگین است که فاصله‌ی زیادی با کاخ کرملین ندارد. نام‌های قبلی این ایستگاه کمینترن، «ایمنی کمنترنا و اولیتسا کمنترنا بوده است. در سال ۱۹۹۰ نیز به مدت چند روز با نام وازویسیونکا شناخته می‌شد.

۱۴- در یکی از ایستگاه‌های متروی مسکو چشمه‌ای وجود دارد این چشمه بین ایستگاه‌های ایلیچیا و ریمسکاییا قرار گرفته است.

در سال ۲۰۱۴ تعداد ۲٫۴ میلیارد سفر از طریق خطوط متروی مسکو انجام شد

متروی مسکو

متروی مسکو

 

۱۵- متروی مسکو دارای اولین ایستگاهی است که روی یک پل قرار دارد و ایستگاه وارابیاوی گاری تنها نوع از خودش در مسکو است. این ایستگاه برای تعمیرات به مدت ۱۹ سال (۱۹۸۳-۲۰۰۲) بسته بود.

۱۶- در ۵ سال گذشته در ۱۵ام ماه می به افتخار سالگرد تأسیس مترو کنسرتی در داخل مترو برگزار می‌شود. آکوستیک فوق‌العاده باعث شده تا این مترو مکان بسیار خوبی برای برگزاری کنسرت شود.

۱۷- در سال ۲۰۱۵ اعلام شد که مترو به یک سیستم هوشمند مجهز می‌شود تا آمار خودکشی و تصادف را پایین بیاورد. رسانه‌ها گزارش می‌دهند که مردم، مترو را برای پایان دادن به زندگی خود انتخاب می‌کنند. سنسورهای مخصوصی وجود دارد که راننده‌ها را وقتی افراد از روی ریل عبور می‌کنند، مطلع می‌سازد.

۱۸- در سال‌های اخیر برنامه‌ای بلندپروازانه برای توسعه متروی مسکو در نظر گرفته شده است. تا سال ۲۰۲۰ طول متروی مسکو نسبت به سال ۲۰۱۱ تا ۱/۵ برابر رشد کند و به ۱۶۰ کیلومتر خواهد رسید. برنامه‌ای برای بازگشایی ۶۰ ایستگاه جدید هم وجود دارد.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *