رودخانه سنگی روسیه + عکس

  • توسط admin
  • 7 قبل
  • 0
Rate this post

رودخانه‎ سنگی روسیه ، تجمعی  آشفته از تخته سنگ‎هایی است که در ادامه‎ شیب کوه Taganay واقع در بخش جنوبی رشته کوه‎های اورال شکل گرفته است.

این رودخانه‎ی سنگی در بخشی از استان چليا بينكس روسیه قرار دارد. رودخانه‎ی سنگی ۶ کیلومتر طول و به طور متوسط ۲۰۰ متر عرض دارد. عرض بخشی از آن ۷۰۰ متر است که عریض‎ترین بخش این رودخانه محسوب می‎شود.

رودخانه سنگی روسیه چطور به وجود آمد؟

اکثر افراد بر این باورند که شکل‎گیری رودخانه سنگی عظیم به آخرین عصر یخبندان که ۱۰ هزار سال پیش رخ داده است، برمی‎گردد. در آن دوره، ۴۸۰۰ متر از قله‎ی کوه Taganay پوشیده از یخچال‎های طبیعی بود؛ به خاطر وزن بالای این یخچال‎ها نوک این قله ساییده شده و به میلیون‌ها تکه سنگ تبدیل شد.

رودخانه سنگی روسیه

رودخانه سنگی روسیه

وقتی که یخ‎ها ذوب شدند، تکه سنگ‎ها به پایین لیز خوردند و با تجمع آن‎ها رودخانه‎ی سنگی ایجاد شد. اگر زمین‎شناسان نام این پدیده را رودخانه نامیدند به علت شباهت روش شکل‎گیری آن با رودخانه است وگرنه هیچ جریانی در این صخره‎ها وجود نداشته و هزاران سال است که بی‎حرکت در سرجای اولیه خود ایستاده‎اند.

این رودخانه با بلوک‎های بزرگ کوارتزیت اشغال شده است و در این ماسه، سنگ اونتورین یا سنگ دلربا (كوارتز شفاف داراى ذرات ميكا و آهن که نمایی درخشان دارد) که وزن هرکدام از آن ها ۹ الی ۱۰ تن می‎شود، وجود دارد. هر سنگی که به زمین فرو رفته است به طور متوسط ۶ متر ضخامت (عمق) دارد.

رودخانه سنگی روسیه

رودخانه سنگی روسیه

رودخانه سنگی سایر کشورها

خارج از روسیه هم چندین رودخانه‎ی سنگی دیده شده که یکی از آن‎ها مربوط به کوه‎های ویتوشا در کشور بلغارستان است.

یکی دیگر از گسترده‎ترین رودخانه‎های سنگی  که بیش از ۲ کیلومتر طول دارد در فلات کوهستان آلپ، منطقه‎ی Zlatnite Mostove ( که به پل طلایی معروف است) تشکیل شده است، این رودخانه‎ی سنگی در بخش فوقانی رودخانه‎ی Vladayska (ولادایسکا) قرار گرفته است.

مثالی دیگر از این نوع رودخانه‎ها رودخانه‎ی Vitoshka Bistritsa ( ویتوشکا بیستریتسا) است که در دره‎ای با همین نام تشکیل شده و بیش از ۳۰۰ متر عرض دارد، همچنین  سایر جریان‎های سنگی به طور وسیعی در سراشیبی دامنه‎ی کوه‎های آنجا پراکنده شده اند.

مطلب مرتبط: مشاهده مکانهای دیدنی مسکو

رودخانه سنگی روسیه

رودخانه سنگی روسیه

رودخانه سنگی روسیه

رودخانه سنگی روسیه

رودخانه سنگی روسیه

رودخانه سنگی روسیه

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *