جاهای دیدنی مسکو

  • توسط admin
  • 7 قبل
  • 0
۵ (۱۰۰%) ۱ vote

از جاهای دیدنی مسکو بسیار شنیده ایم و شاید همین امر ما را به شناخت بیشتر مکان های دیدنی مسکو ترغیب کرده باشد. در بامولند قصد داریم از جاذبه های گردشگری شهر مسکو بنویسیم امیدواریم آنچه که در ادامه خدمتتان ارائه می‌شود شما را به شناخت بیشتر مسکو کمک کند.

مسکو برگرفته از نام رود موسکوا است. در روسی قدیم آن را گراد ماسکوف به معنای شهرِ کنارِ رود مسکو می‌گفتند. مسکو واقع در ناحیه فدرالی مرکزی ، پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر كشور روسیه است. این شهر با جمعیتی بیش از ۱۳ میلیون نفر، بزرگترین شهر در قاره اروپا و یازدهمین شهر پرجمعیت در جهان است.

مسکو از مهمترین مراکز  اقتصادی، مذهبی، تاریخی، مالی، سیاسی ، آموزشی و ترابری روسیه و اروپا به‌شمار می‌آید. این شهر در کنار رودخانه مسکو و در ناحیه مرکزی فدرالی در روسیه اروپایی واقع شده‌است.

کاخ کرملین، قلعه‌ای باستانی در این شهر است که محل زندگی رئیس‌جمهور روسیه و استقرار قوه مجریه این کشور است. این شهر در دوران اتحاد جماهیر شوروی نیز پایتخت آن کشور بود.

چهار فرودگاه بین‌المللی، نه ایستگاه راه‌آهن و مترو مسکو جزو عمیق‌ترین تونل‌های دنیاست، که در این شهر قرار دارد. مترو مسکو با ۱۸۵ ایستگاه پس از مترو توکیو، بیشترین مسافران را در بین سیستم‌های مترو دنیا دارد.

کلان‌شهر مسکو از نظر دارا بودن مؤسسات علمی، ورزشی و آموزشی از رتبه خوبی در سطح جهان برخوردار است، به طوری که بیش‌ترین امکانات ورزشی را در کل جهان به خود اختصاص داده‌است.

کاخ کرملین – Moscow Kremlin

کرملین نه فقط نماد مسکو، بلکه نماد روسیه است.

یکی از جاهای دیدنی مسکو که از شهرت و محبوبیت بالایی برخوردار است کاخ کرملین می باشد. کرملین به معنی دژها یا قلعه های روسیه در قلب مسکو قرار دارد ، کرملین شامل پنج کاخ و چهار کلیسای جامع می شود که دور تا دور آنها توسط دیوار و برج های کرملین محاصره شده است.

این‌جا شاهدِ وحشت‌افکنیِ ایوان مخوف، حمله‌ی ناپلئون، دیکتاتوریِپرولتاریای لنین، استبداد استالینی، اصلاحات گورباچف و اعلام موجودیتِ روسیه‌ی جدید بوده است.

بزرگترین کاخ این مجموعه کاخ بزرگ کرملین است که دارای ۷۰۰ اتاق می باشد و مربوط به قرن ۱۹ میلادی است. کرملین در روزهای پنجشنبه باز نیست و عکاسی داخل کاخ های آن ممنوع می باشد.

زمینِ مثلث‌شکل کرملین در ساحل شمالیِ رود مسکو قرار گرفته است و احتمالا اولین ساختمان کرملین ر ا در قرن یازدهم ساخته‌اند. حالا دیوارهایی به ارتفاع ۲۵/۲ متر دورتادور کرملین را گرفته‌اند و میدان سرخ را هم بیرونِ دیوار شرقی کرملین می‌شود دید. منطقه‌ی سوفیسکایا در آن سوی رود مسکو بهترین چشم‌انداز را به کرملین دارد.

کاخ کرملین

کاخ کرملین

 

اولین دیواری که در سال ۱۱۵۰ دور مسکو کشیدند، دیواری چوبی و کم‌ارتفاع بود. اما با افزایش نفوذِ شاهزاده‌های مسکو، این شهر هم مهم‌تر شد و در سال ۱۳۶۰ میلادی، دیوارهایی از سنگ آهک برایش ساختند که به «کرملینِ سنگ سفید» مشهور شدند.

در قرن پانزدهم، سنگ‌تراشانی که ایوان مخوف از ایتالیا آورده بود ۳ کلیسای جامع و برج‌ها و دیوار‌های جدیدی برای کاخ کرملین ساختند که بیشتر آن‌ها هنوز هم سرپا هستند.

وقتی ناپلئون مسکو را اشغال کرد، قبل از عقب‌نشینی در سال ۱۸۱۲، بخش‌هایی از کرملین را ویران کرد و این مجموعه در اکتبر ۱۹۱۷ هم از یورشِ انقلابی‌های بلشویک در امان نماند. استالین هم در سال ۱۹۳۵ دستور داد که مجسمه‌های عقاب‌های دوسرِ نماد امپراتوریِ تزارها را از دیوارهای پنج برج بلندِ کرملین بردارند و ستاره‌های شیشه‌ای سرخ را به جایشان بگذارند که تا امروز هم روی دیوارها مانده‌اند.

کاخ کرملین

کاخ کرملین

 

حکومت کمونیستی شوروی تا سال ۱۹۵۵ درهای کرملین را به روی مردم بسته بود، اما از آن به بعد بازدید از کرملین کم‌کم آزاد شد.

قبل از وارد شدن به کرملین باید کیف و وسایلتان را به دفتر اماناتِ پایینِ برج کوتافیا، نزدیکِ گیشه‌ی اصلیِ فروش بلیت، بسپارید. با بلیتی که از این گیشه می‌خرید می‌توانید از همه‌ی ساختمان‌های مجموعه، جز اسلحه‌خانه و نمایشگاه صندوق الماس، دیدن کنید.

کنار همان برجِ کوتافیا، تورهای راهنما با هزینه‌های مختلف شما را در کرملین می‌گردانند و البته کیفیت کارشان هم متفاوت است.

کلیسای سنت باسیل – Cathedral of St.Basil

یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر مسکو و نماد کشور روسیه «کلیسای سنت باسیل (Saint Basil’s Cathedral) است که قدمتی ۴۵۰ ساله دارد و به دستور ایوان مخوف (Ivan the Terrible) در میدان سرخ مسکو ساخته می‌شود.

هیچ عکسی از کلیسای جامع پُکرُوسکی یا همان کلیسای سنت باسیل نمی‌تواند زیبایی مدهوش‌کننده‌ی رنگ‌ها و شکل‌های آن را نشان دهد

این کلیسای جامع در واقع ترکیبی است از ۹ کلیسای کوچک در کنار هم. این کلیسا در سال ۱۹۲۹ تبدیل به موزه شد و سالانه گردشگران بسیاری از این بنای منحصربه فرد دیدن می‌کنند.

حتی اگر تا به حال به مسکو سفر نکرده باشید حتما بارها تصاویر این گنبدهای رنگی زیبا در میدان سرخ را تماشا کنید. این کلیسای جامع در قرن ۱۶ به منظور بزرگداشت پیروزی روسیه در برابر لهستانی ها ساخته شده است. سنت باسیل شاهکار هنر ارتودوکس بحساب می آید و سمبل شهر مسکو شناخته شده است.

کلیسای سنت باسیل

کلیسای سنت باسیل

کلیسای سنت باسیل

کلیسای سنت باسیل

میدان سرخ – Red Square یکی دیگر از جاهای دیدنی مسکو

میدان سرخ بعنوان میدان اصلی و مرکزی مسکو شناخته شده است چرا که تمامی خیابان های اصلی مسکو که به بزرگراههای اصلی روسیه می رسند به این میدان متصل هستند. میدان سرخ وقایع مهمی را در تاریخ روسیه در خود جای داده است و علاوه بر اینکه در مرکز مسکو قرار دارد قلب کشور روسیه نیز بشمار می رود.

درست بیرونِ دیوار شمال شرقی کرملین، میدان سرخ، یا به قول روس‌ها کراسنایا پلوشچاد، را می‌بینید. در جنوب این میدان هم کلیسای جامع سنت باسیل را پیدا می‌کنید که مهم‌ترین نماد روسیه است. میدان سرخ در آغاز مرکزی برای تجارت بود و همیشه مراسم مهم مسکو را در آن برگزار می‌کرده‌اند.

همین‌جا بود که ایوان مخوف در سال ۱۵۴۷ میان مردم به گناهانش اعتراف کرد و بعدها بسیاری از دشمنانش را در همین نقطه اعدام کرد. حاکمان کمونیست شوروی هم رژه‌های نظامی عظیم ارتش را اینجا برگزار می‌کردند.

عبور و مرور ماشین‌ها در میدان سرخ ممنوع است، البته به‌جز لیموزین‌هایی که گاه‌گاهی از دروازه‌ی کرملین می‌گذرند. این محوطه‌ی سنگ‌فرشِ ۴۰۰ در ۱۵۰ متر، کانون جغرافیاییِ تاریخ روسیه است و مخصوصا شب‌ها نظیر ندارد.

میدان سرخ

میدان سرخ

میدان سرخ

میدان سرخ

 

گالری ترتیاکوف – Tretyakov Gallery

موزه ترتیاکوف در مسکو موزه تاریخ هنر روسیه می باشد که توسط پاول میخایلوویچ ترتیاکوف که یک بازرگان روس بوده است این کلکسیون طی سالهای متوالی جمع آوری شده است.

اگر می‌خواهید فقط یک موزه را درمسکو ببینید، پیشنهاد می‌کنیم گالری ترِتیاکُف را انتخاب کنید. بر خلاف موزه‌ی پوشکین که در آن مجموعه‌ای از آثار هنری تمام دنیا را نمایش می‌دهند، اینجا میزبان آثار کلاسیک هنری روسی‌هاست و بازدید از آن راه خوبی برای آشنایی با فرهنگ و هنر روس‌هاست.

این گالری در خانه ای که خانواده ترتیاکوف در سال ۱۸۵۱ خریداری کرده بودند قرار دارد.

Tretyakov Gallery

Tretyakov Gallery

Tretyakov Gallery

Tretyakov Gallery

متروی مسکو – Moscow Metro

برخی معتقدند متروی مسکو یک گالری هنری است، نقاشی‌های زیبا بر روی دیوارها،دکوراسیون داخلی آن، نظیر لوسترها ، نقش های برجسته ، حاشیه های زینتی ، سنگ های مرمر ، مجمسه های برنز ، شیشه های رنگی و موزاییک های بیشمار ، متروی مسکو را به یکی از زیباترین متروهای جهان تبدیل کرده است.

ساخت متروی زیرزمینی مسکو به سال ۱۹۳۰ باز می گردد و ایستگاههای آن با نام “کاخ های مردم” ساخته شده است. در طراحی ایستگاههای مترو از ی استفاده شده است. قیمت دلار

متروی مسکو که یکی از قدیمی‌ترین خطوط متروی شهری در جهان به حساب می‌آید دارای ساختار ریلی عجیب و هوشمندانه است. معماری متروهای مسکو بر روی تاریخ و فرهنگ این کشور تمرکز دارد و با توجه به نزدیک شدن به جام جهانی ۲۰۱۸ متروی مسکو شاهد سرمایه‌گزاری‌های بیشتری بوده است.

مترو مسکو

مترو مسکو

مترو مسکو

مترو مسکو

کیلومتر صفر مسکو – Zero Kilometer Moscow

در بسیاری از کشورها کیلومتر صفر به مکانی، معمولاً نقطه‌ای از پایتخت، گفته می‌شود که فاصله نقاط دیگر کشور از این نقطه سنجیده می‌شود.

پلاک دایره ای شکل برنزی که کیلومتر صفر روسیه را نشان می دهد روبروی کلیسای ایبریان با فاصله کمی از میدان سرخ قرار دارد.

بسیاری از بازدید کنندگان و مردم محلی به کیلومتر صفر آمده و آرزو می کنند ، بدین صورت که روی این دایره برنزی می ایستند و پس از آرزو کردن سکه ای را از کنار شانه خود پرتاب می کنند آنها بر این باورند اگر سکه به روی این دایره برنزی بیفتد آرزویشان بر آورده می شود.

کیلومتر صفر مسکو

کیلومتر صفر مسکو

کیلومتر صفر مسکو

کیلومتر صفر مسکو

 

تئاتر بولشوی – Bolshoi Theatre

تئاتر بُلشوی هم از آن جاهای دیدنی مسکو است که حیف است آنجا باشید و سراغش نروید تئاتر بولشوی تئاتر تاریخی و قدیمی مسکو می باشد که در آن اپرا و باله برگزار می شود. گذراندن یک شب در این تئاترِ تاریخی تجربه‌ای رمانتیک خواهد بود.

تئاتر بولشوی

تئاتر بولشوی

تئاتر بولشوی

تئاتر بولشوی

میدان مانژ – Manege Square

پس از پیروزی در جنگ میهنی ۱۸۱۲ بر ناپلئون دور‌ه‌ی جدید بازسازی مسکو که بسیار سریع بوده است آغاز شده و کمیسیون مخصوصی از شرکت‌های ساختمانی تشکیل می‌شود که در این میان نقش فعال را معمار روسی بنام «اوسیپ باوی» بازی می‌کند.

در سال ۱۸۱۷ طرح جدیدی برای بازسازی شهر قدیمی مسکو ارائه می‌شود. میدان مانژ یکی از این طرح‌ها است.

جاذبه های دیدنی زیادی در اطراف این میدان قرار دارد ، موزه تاریخی مسکو و باغ اسکندر ( الکساندر گاردن ) در جنوب ، مسکو مانژ در غرب آن و دانشگاه مسکو در شمال آن قرار دارد. در سمت شرقی این میدان هتل مسکوا واقع شده است و سه ایستگاه مترو در اطراف آن وجود دارد.

میدان مانژ

میدان مانژ

میدان مانژ

میدان مانژ

خیابان آربات – Arbat street

خیابان آربات یکی از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین خیابان‌های شهر مسکو به شمار می‌رود. خیابان آربات که قدمت آن به قرن پانزدهم باز می‌گردد، مملو از آثار هنری، فروشگاه‌های خرید سوغاتی، کافه، موسیقی زنده و نقاشانی است که از شما پورتره می‌کشند.

در «آربات قدیم» فروشگاه‌های متعدد صنایع دستی و یادگارهای روسیه وجود دارد.

این خیابان در روزهای یکشنبه محل تجمع گروه‌های نمایشی، نوازندگان، آکروبات‌ها و … است که هزاران نفر از آن بازدید می کنند. خانه-موزه الکساندر پوشکین در این خیابان قرار دارد؛ همچنین به مناسبت دویستمین سالگرد تولد این شاعر نامدار، مجسمه برنزی او و و همسرش در آربات نصب شده است.

خیابان آربات

خیابان آربات

 

«آربات جدید» که تقریباً به موازات آربات قدیم ساخته شده دارای فروشگاه‌های متعدد امروزی است که گردشگران می‌توانند وسایل مورد نیاز خود را از خوراک و پوشاک تا دوربین عکاسی و فیلم از آنها تهیه نمایند.

در قرن ۱۸ آربات خیابان محبوب روشنفکران و جامعه هنری مسکو بود که در امتداد آن قدم می‌زدند و در کافه‌های آن به صحبت می‌نشستند. به جرأت می‌توان گفت هنوز هم در آربات همان جو تاریخی و هنری پابرجاست.

خیابان آربات

خیابان آربات

 آسمان نمای مسکو – Moscow Planetarium

افلاک نما یا آسمان نمای مسکو یکی از قدیمی ترین و بزرگترین آسمان نما ها در جهان است که در سال های ۱۹۲۷ – ۱۹۲۹ ساخته شده است. این آسمان نما همه روزه به غیر از سه شنبه ها از ساعت ۱۰ صبح تا ۹ شب برای بازدید علاقه مندان نجوم باز می باشد.

میدان سُبُرنایا و اطرافش

در قلب کرملین، میدان «سُبُرنایا» یا کلیسای جامع صعود مریم قرار دارد که دورتادورش را ساختمان‌هایی خیره‌کننده گرفته‌اند.  این کلیسا را که پنج گنبد طلایی دارد بین سال‌های ۱۴۷۵ تا ۱۴۷۹ ساخته‌اند و محل دفن بسیاری از رهبران کلیسای ارتدوکس روسی‌هاست.

برج ناقوس ایوان مخوف با دو گنبد طلاییش در ضلع شرقیِ میدان سبرنایای کرملین قرار گرفته و بلندترین سازه‌ی کرملین است که از ۳۰ کیلومتری هم دیده می‌شود. این برج را معماری ایتالیایی در دوران ایوان مخوف ساخته است و در طبقه‌ی پایین آن هم مجموعه‌هایی از آثار هنری مرتبط با کرملین را نمایش می‌دهند که البته برای دیدن این مجموعه‌ها باید بلیت بخرید.

کلیسای فرشته‌ مقرّب در گوشه‌ی جنوب شرقیِ میدان سبرنایای کرملین قرار گرفته است و قرن‌ها محل تاج‌گذاری، ازدواج و تدفین تزارها بوده است. همه‌ حاکمان مسکو را در سال‌های ۱۳۲۰ تا ۱۶۹۰ اینجا دفن کرده‌اند، اما ساختمان کلیسا را بین سال‌های ۱۵۰۵ تا ۱۵۰۸ ساخته‌اند.

میدان سوبورنایا

میدان سوبورنایا

 

موزه‌ هنرهای زیبای پوشکین

موزه‌ هنرهای زیبای پوشکین نه تنها به خاطر نقاشی‌های امپرسیونیستی و پست‌امپرسیونیستی خود مشهور است، بلکه مجموعه‌ای از آثار هنری اروپای دوره‌ی رنسانس به بعد را هم در خود جای داده است؛ آثاری که بیشتر آن‌ها را بلشویک‌ها پس از انقلاب اکتبر ۱۹۱۷ از مجموعه‌های خصوصی ضبط کردند.

اینجا مجموعه‌ای عالی از آثار بازمانده از مصر باستان، مثل چند اسلحه، جواهرات، چند سنگ‌ قبر و دو مومیایی را هم خواهید دید همین موضوع این موزه را به یکی از جاهای دیدنی مسکو تبدیل کرده است.

موزه‌ پوشکین

موزه‌ پوشکین

کلیسای جامع مسیح منجی – Cathedral of Christ the Saviour

کلیسای جامع مسیح منجی بلندترین کلیسای ارتدکس جهان و از دیگر جاهای دیدنی مسکو  است. آن را بین سال‌های ۱۸۳۹ تا ۱۸۸۳ به شکرانه‌ی پیروزی روسیه برناپلئون ساخته‌اند.

استالین در سال ۱۹۳۱ دستور داد که این کلیسا را ویران کنند، چون می‌خواست کاخ عظیم و ۳۱۵ متریِ «شوراها» را به جای کلیسا بسازد و مجسمه‌ی ۱۰۰ متری لنین را هم نصب کند. اما طرح استالین، به دلیل مشکلات مهندسی و بافت زمین، هرگز عملی نشد.

در عوض، اینجا ۵۰ سال نقش بزرگترین استخر جهان را بازی می‌کرد. پس از فروپاشیِ شوروی، کلیسای جامع مسیح منجی را ظرف ۲ سال بازسازی کردند و ۸۵۰ سالگی مسکو را در آن جشن گرفتند.

کلیسای جامع مسیح منجی

کلیسای جامع مسیح منجی

کلیسای جامع مسیح منجی

کلیسای جامع مسیح منجی

کلیسای جامع مسیح منجی

کلیسای جامع مسیح منجی

 

برج اوستانکینو

برج اوستانکینو بلندترین برج در اروپا و ازنظر ارتفاع یازدهمین برج بلند در سراسر جهان محسوب می‏شود. این برج ایستگاه تلویزیون و رادیو در مسکو محسوب می‏شود که ۵۴۰ متر ارتفاع دارد.

این برج به افتخار پنجاهمین سالگرد انقلاب اکتبر ساخته شد و به اقتضای قرار گرفتنش در محلی به همین نام، اوستانینکو نام گرفت.

ساخت و سازش در سال ۱۹۶۳ شروع و در سال ۱۹۶۷ به پایان رسید. استفاده گسترده از بتن در زیرساخت های این برج باعث ایجاد ساختاری محکم شد، ساختاری که از آن به عنوان شاهکار مهندسی در شوروی یاد می شود.

برج اوستانکینو

برج اوستانکینو

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *